Skutoční víťazi Oscarov sú 12 rokov otrokom a Klub poslednej nádeje
Predpovede neklamali. Najlepším filmom za minulý rok sa stala dráma 12 rokov otrokom. Vôbec po prvýkrát v histórii tak vyhral tú najprestížnejšiu sošku film režiséra čiernej pleti.
O mojich tipoch na tohtoročné Oscary sa viac môžete dočítať tu.
Výsledky tohtoročných Oscarov nie sú prekvapujúce. Možno snáď až na pár cien, ale ku tomu sa dostanem. Sošku za najlepší film vyhral podľa očakávania film 12 rokov otrokom. Životopisná dráma Solomona Northupa, slobodného človeka násilne odvedeného do otroctva, si tú najvyššiu cenu bezpochyby zaslúžila, tipovali ju na ňu kritici, stávkové kancelárie (diváci už menej) a mala trochu šťastie, že minulý rok bol na „bombastické" filmy (ako roky 2010 či 2013) trochu slabší. Akademikom však nemožno uprieť veľké plus za to, že do užšieho výberu pretlačili i, dá sa povedať, klubové snímky, ako Nebreska či Philomena, z ktorých napríklad Nebreska sa do našich kín ani nedostane.
Cena za réžiu je asi najprekvapujúcejším okamihom tohtoročných Oscarov. Alfonsa Cuaróna netipoval snáď nikto, na druhú stranu, každý kto videl zákulisie prípravy Gravitácie musel vidieť, aká veľká "fuška" to bola. Jeho víťazstvo nad Paynom, Scorsesem, McQueenom je však naproti tomu obrovské prekvapenie a pre mňa osobne i trochu záhada. Každý jeden z ostatných nominovaných by si svoju cenu (aj vrátane Russella) dokázal obhájiť možno lepšie, než Cuarón. Je to však zároveň v istom zmysle aj výzva pre ostatných, že i „technické" filmy ako Gravitácia majú šancu uspieť aj v takto prestížnych kategóriách.
Najlepším hercom za uplynulý rok sa stal Matthew McConaughey. Nefavorizoval som ho z dvoch dôvodov, za prvé kvôli silnej konkurencii a za druhé preto, že jeho fyzická premena na Rona Woodroofa sa mi nepozdávala. McConaughey schudol kvôli roli 21 kilogramov za 4-mesiace a jeho víťazstvo len potvrdilo pravidlo „hladuj a vyhráš." Nepopieram jeho snahu o čo najvernejšie zobrazenie postavy, ale neviem či by herectvo malo ísť na úkor zdravia, ale to je len môj osobný názor. Pomyselná druhá strana mince je však tá, že McConaughey zaslúžene zbieral počas celého roku festivalové ceny, keďže jeho stvárnenie AIDS-om chorého človeka bolo bravúrne. To, koľko percent z toho bolo uznanie jeho diétnych kvalít sa už nedozvieme. A Leonardo DiCaprio si musí opäť počkať ...
Herečkou roka sa podľa očakávaní stala Cate Blanchett. Tá potvrdila akési papierové predpoklady, keďže počas minulého roka jej postavu Jasmine vo filme Woodyho Allena Jasmínine slzy, oceňovali kam len prišla. Jej víťazstvo však zaujme aj z úplne inej príčiny, bola to jej úplne prvá spolupráca s Allenom (o ktorom je známe, že má svojich „vyvolených") a hneď jej priniesla sošku. Už druhú kariérnu, prvú si pripísala za svoju úlohu v Letcovi. Táto je snáď ešte zaslúženejšia.
Cenu za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe získala, k môjmu nesmiernemu potešeniu, mladučká Lupita Nyong´o, ktorá zatienila ako Juliu Roberts, tak i Sally Hawkins či Jennifer Lawrence, teda herecké kolegyne s obrovským množstvom skúseností. Lupita sa spoločne s Chiwetelom Ejioforom a Michaelom Fassbenderom najväčšou mierou zaslúžili o úspech McQueenovho filmu a soška, ktorú dostala je absolútne zaslúžená. O tejto Mexičanke budeme ešte určite počuť ... A mimochodom, osobná poznámka, je to hrozne milá dievčina.
Sošku pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe si odniesol „vychudnutý" Jared Leto. Platí pre neho u mňa tá istá výhrada ako pri McConaugheym. Ako Hill, tak Cooper či Abdi však pre neho veľkými súpermi neboli, Fassbendera, ktorý bol tiež považovaný za favorita, napokon tiež porazil, a získal tak prvého kariérneho Oscara. Prekvapenia sa nezrodili ani pri ďalších cenách. Najlepším zahraničným filmom je Veľká nádhera, sošku za najlepší scenár si odniesol Spike Jonze za film Ona o randení s operačnými systémami, najlepším adaptovaným scenárom je 12 rokov otrokom a cenu za najlepší animovaný film si odnieslo napokon Ľadové kráľovstvo.
Niekto by mohol namietať, že skutočným víťazom bojov o Oscara je Gravitácia (získala predsa sedem Oscarov), ale treba si uvedomiť, že je to väčšinou za technické kategórie, v ktorých, ako zlé jazyky tvrdia, ani sami Akademici nevedia, za čo hlasujú. Strih zvuku, Mix zvuku, či len "čistý" Strih sú natoľko techicky špecifické kategórie, že odpovedať na to, v čom je lepší strih Gravitácie od strihu 12 rokov otrokom či Klubu poslednej nádeje dokážu len tí najväčší odborníci. Nechcem znevažovať tieto kategórie (o ktorých sa vo všeobecnosti hovorí, ako o „vedľajších"), ale bolo by skutočne zaujímavé vedieť, že či odborná komisia vie, za čo vôbec hlasuje. Preto aj treba tých sedem sošiek brať trochu s rezervou, predsa len väčšina sú za výsostne technické veci, v ktorých však, áno, má tento film v niektorých smeroch, navrch.
Za skutočných víťazov sa dá však považovať Klub poslednej nádeje a 12 rokov otrokom, kým Vlk z Wolf Street či Špinavý trik úplne prepadli. To, či zaslúžene, či nie, to je aj na posúdení divákov.